Nikahta Ne Giyilir?

Nikahta ne giyilir kadınlar başta olmak üzere davetlilerin en çok araştırdığı konulardan biri. Bu sorunun yanıtını ayrıntılarıyla verelim:

Nikah törenlerini düğünlerden ayıran iki önemli fark, daha sade bir organizasyon olması ile çoğunlukla gündüz yapılmasıdır. Bu nedenle nikaha giderken ne giymeli sorusunun ilk yanıtı; abartıdan uzak tasarımlardır.

Davetliler için önemli olan, şık, derli toplu ve özenli görünmektir. Aşırı kısa ya da uzun olmayan elbiseler tercih etmek, gösterişten kaçınmak gerekir. Saç ve makyajın da naturel olması da önemli. Düz ya da kırık fön ile uçuk tonlarda bir makyaj, hem romantik bir hava verir hem de ortamın ambiyansına çok uygun olur.

Nikah törenine giderken giyilmesi gereken elbiselerin sade olması gerektiğini söyledik. Ancak ideal elbiseyi seçerken, evlenecek çiftle yakınlık derecen, vücut tipin gibi kriterlere de dikkat etmelisin!

Vücut Tipine Göre Nikaha Giderken Giyilebilecek Elbiseler
Günlük kıyafet, gelinlik ya da abiye… Nasıl bir kıyafet alacaksan al, yapacağın seçimde vücut tipin her zaman belirleyicidir. Nikaha giderken ne giyebilirim diye düşünürken de öncelikle vücut hatlarına göre seçim yapman önemlidir. Haydi gel, farklı vücut tiplerine ve bunlara uygun elbise modellerini inceleyelim:

Armut: İnce üst vücut ve gövdeye oranla geniş basenlere sahip, armut bu vücut tipinin dikkat etmesi gereken nokta basenleri kamufle etmektir. Bu yüzden A kesim elbiseler tercih edilebilir. İnce gövdeyi öne çıkaracak, fazla derin olmayan göğüs dekolteli modeller de armut vücut tipindeki kadınlar için idealdir.
nikaha giderken ne giyilir

Elma: Göğüsleri geniş, alt vücudu üst bedenine oranla daha ince bu vücut tipi için ideal elbiseler, göğüsleri kamufle edip ince bacakları öne çıkaran modellerdir. Üstü sade, yırtmaçlı ya da çok mini olmayan kısa elbiseler bu vücut tipi için en uygun tasarımlardır.
nikaha giderken ne giyilir

Kum saati: 90-60-90 da denilen, en orantılı ve ideal vücut tipidir. Bu vücut tipine sahip kadınlar, her kadının kolay kolay giyemeyeceği, dar, balık kesim elbiseleri rahatlıkla tercih edebilir. Nikah için ise özellikle diz hizasında biten dar kesim elbiseler uygun seçim olacaktır.
nikaha giderken ne giyilir

Dikdörtgen: Gelelim dikdörtgen vücut tipi nikaha giderken nasıl giyinmeli sorusunun yanıtına… Düz ya da muz vücut tipi olarak da bilinen dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliği göğüs, bel ve kalçaların kıvrımsız, düz inmesidir. Bel bölgeni kamufle etmek istersen düz kesim, daha kıvrımlı göstermek istersen de iki parça ya da kemerli elbiseleri tercih edebilirsin.
nikaha giderken ne giyilir

Ters üçgen: Bu vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalardır. Önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. Örneğin; kalın askı ve V yakalar ile asimetrik, yırtmaçlı ya da A kesim etek kesiminin kullanıldığı kısa ya da midi elbiseler bu vücut tipine orantılı bir görünüm kazandırır.
nikaha giderken ne giyilir