Bu 7 Maddeye Bakmadan Söz Kıyafetini Satın Alma!

Söz elbisesi satın almadan önce, sana en uygun modeli seçerken yardımcı olması için inceleyebileceğin, bu soruların yanıtlarını da içeren 7 maddelik bir liste hazırladık. Dilersen birlikte bakalım!


1-Mekana Göre Söz Elbisesi Nasıl Olmalı?
Söz organizasyonu yaygın olarak kız tarafının evinde yapılır. Eğer senin için de bu durum geçerliyse ve “Evde yapılacak sözde ne giyilir” diye düşünüyorsan dikkat etmen gereken konulardan biri ağır abiyelerden kaçınmak olmalı.
Evde yapılacak söz için abiye yerine kokteyl elbisesi diye anılan nispeten daha sade kıyafetler seçmen uygun olacaktır. Evde yapılacak kız isteme için kısa söz elbiseleri modellerinden tercih edebilirsin. Küçük bir alanda hareket edeceğin için de, seçeceğin söz elbisesi sade olmanın yanı sıra rahat da olmalı.
Kısa söz elbisesi modellerine göz atmak istersen şuraya bakabilirsin: Kısa Abiye Modelleri
Kalabalık bir ortamda gerçekleşecek söz merasimleri için ortamın konsepti önemli. Eğer söz, evde değil dışarda, örneğin bir davet salonunda yapılacaksa söz elbise modelleri arasından taşlı, hafif dekolteli ve renkli abiyelerden seçebilirsin.
Havuz başı, göl kenarı gibi dışarda gerçekleşecek törenlerde uçuş uçuş etekli elbiseler giyebilirsin. Kışın gerçekleşecek söz için ise uzun kollu abiyeler uygun bir seçim olabilir. Uzun kollu söz elbiselerinden saten, tafta, şantuk, gibi kalın kumaşlardan yapılan modeller daha güçlü bir görünüm sağlayabilir.

2-Vücut Tipine Göre Söz Kıyafeti Nasıl Seçilir?
Vücut tipine göre seçeceğin elbise senin için doğru elbisedir. Peki vücut tipine göre nasıl bir abiye seçmen gerekiyor?
Dört çeşit vücut tipi bulunuyor: Armut, elma, kum saati ve dikdörtgen vücut tipleri.
En belirgin özelliği ince bel ve geniş kalça olan armut vücut tipine sahipsen ilgiyi kalçalardan uzaklaştıracak abiye modelleri seçmeye özen göstermelisin. Üst kısmı dar, etek kısmı volümlü olan elbiseleri tercih edebilirsin.
Geniş omuzların, dolgun ve büyük göğüslerin, kalın bir bel ile düz bir kalça yapın varsa elma vücut tipine sahip olduğunu bilmelisin. Derin V yakalı, dekolteli bir model ile dikkatleri göğüs bölgene veya düz kesim yırtmaçlı bir abiyeyle ilgiyi bacaklarına çekebilirsin.


Göğüs ve kalça bedenin neredeyse eşit ise ve ince bir bele sahipsen kum saati vücut tipindesin demektir. O nedenle giyeceğin her model sana yakışacaktır. A kesim, balık form, V yaka, yırtmaçlı ya da iki parçalı abiye modellerinin hepsi senin için ideal. Özellikle her vücut tipinin kaldıramayacağı balık kesim abiyeler ile fiziğinin güzelliğini ortaya çıkarabilirsin.
Kıvrımsız ve düz inen bir vücut tipine sahipsen dikdörtgen vücut tipindesin demektir. Senin dikkat çekmen gereken yer bacakların ve omuzların olmalı. Düz kesim ve yüzücü tipi abiye modelleri sana oldukça uygun.
 
Kısa boylu bir gelin adayıysan ilk tercihin mini abiye modelleri olmalı. Kısa abiye tercih etmek istemiyorsan uzun çizgili abiyelerle daha ince bir görünüme kavuşabilir, boyunun daha uzun görünmesini sağlayabilirsin. Pileli, kat kat, şifon abiyeler, büyük desenli modeller kısa boylu özellikle de kilolu kadınların kaçınması gereken türde abiyelerden.

3-Söz Elbisesi İçin Doğru Kumaş Seçimi Nasıl Yapılır?
Senin için en uygun abiyeyi seçerken dikkat etmen gereken kurallardan biri de doğru kumaş seçimi. Mekanın tarzına ve vücut tipine göre hangi kumaşın senin için daha uygun olacağına karar vermeli ve söz elbiseni buna göre almalısın.
Yanar döner, kabarık, sert ve gösterişli görünüme sahip tafta kumaştan abiye elbiseler salonda yapacağın söz merasimi için daha uygun bir seçim olabilir. Tafta kumaştan abiyeler, pastel renklerden parlak renklere aradığın her rengi bulmanın daha kolay olacağı bir kumaş türü.
Saten kumaş ise güçlü, dayanıklı ve kolay buruşmayan yapısı nedeniyle, abiye söz elbiseleri modellerinde sıkça tercih edilen bir kumaş. Yalnız, saten kumaş vücut hatlarını olduğu gibi yansıttığı için özellikle büyük beden söz elbisesi arayan ve vücut hatlarına çok güvenmeyen bir gelin adayıysan saten kumaştan uzak durmalısın. Kumaş çeşitlerinden şantuk gibi daha tok görünümlü olanları tercih edebilirsin.
 
Ne saten kadar yumuşak ne de tafta kadar sert; ne mat ne de çok parlak… Bu özellikleri şantuk kumaşı özellikle söz elbiseleri için ideal bir hale getiriyor. İpeksi yapısı ve hacimli duruşuyla şantuk kumaşı sözde giyilebilecek nişan elbiselerinde en çok kullanılan kumaşlar arasında.
Dantel abiyeden bir söz elbisesi hem evde hem de mekanda yapılacak söz merasimleri için uygun. Kıyafetin tamamında olmasa da kollarında, etek uçlarında veya aksesuarlarının ayrıntılarında Fransız dantele yer verebilirsin.
Dantel abiye modellerine göz atmak istersen bu galeriyi de şöyle bırakalım: Dantel Abiye Modelleri
 
4-Rengine Göre Söz Kıyafetini Nasıl Seçebilirsin?
Söz mekanı, elbisenin modeli tamam. Peki ya rengi? “Söz kıyafeti ne renk olmalı” diye düşünüyorsan elbiseni cilt tonuna göre seçmen kıyafetini olduğundan daha güzel gösterebilir.
Beyaz tenliysen pastel tonlar tercih edebilir, açık tonlarda yeşil, pembe ve lilaya yakın mor söz elbiseleri ile romantik bir görünüm oluşturabilirsin. Esmer veya buğday tenliysen canlı renkler kullanabilirsin. Pembe ya da mavi söz elbisesi tercih edebilir ya da kırmızı söz elbiseleri ile daha iddialı bir görünüm oluşturabilirsin.
 
Gündüz gerçekleşen bir söz için pudra rengi söz elbiseleri gibi daha açık renkler, organizasyon akşam saatlerinde olacaksa, siyah söz elbiseleri başta olmak üzere koyu renkleri seçebilirsin. Bordo söz elbisesi de özellikle evde yapılan söz için sıkça tercih edilen modeller arasında. Beyaz söz elbisesi de gelin adaylarının tercih ettiği modeller arasında olsa da beyaz hayalini gelinliğe saklaman daha uygun olacaktır.
 
İlkbaharda ve yazın yapılan kız isteme merasiminde mevsimin renklerine uygun canlı renklerde söz abiyesi tercih edebilirsin. Yeşilin açık tonları, pembe, sarı, lila gibi renklerde söz abiye modellerinden giyebilirsin. Sonbaharda ise mevsimin tonlarına uygun hardal sarısı ya da bordo renklerde abiye söz elbiseleri seçebilir, kışın ise metalik, kırmızı, lacivert ve siyah gibi mevsimin ağırlığını taşıyan renklerden bir model tercih edebilirsin.
 

5-Söz Kıyafeti Seçiminde Damatla Uyum Nasıl Olmalı?
Söz için elbise bakarken damat adayınla da uyum sağlayacak şekilde alışveriş yapabilirsin. Erkek söz kıyafetleri arasından seçtiğiniz, damat adayının giydiği nişanlık takım elbisenin tonuyla, söz elbisenin tonu birbiriyle uyumlu görünmeli.
Mesela müstakbel damat açık gri renkte bir takım elbise giyerken, sen pudra pembe söz elbisesi seçebilirsin. Aksesuarlarla da uyumu yakalamak mümkün. Damat adayın, ceket cebine elbisenin tonlarında bir mendil yerleştirebilir. Kravatını ya da papyonunu elbisene uygun renkte seçebilir.
 
6-Söz Elbisesi Fiyatları Neye Göre Değişir?
Söz gecende tarzını konuşturacak zarif bir abiye arayışına girdiğinde çok farklı fiyat seçenekleriyle karşılaşabilirsin. Söz elbise modelleri ve fiyatları, marka faktörünün yanı sıra abiyede kullanılan kumaşın kalitesi, abiyenin modeli ve üzerindeki işlemeler ile işçilik gibi kriterlere bağlı olarak değişiyor.
Birbirine çok benzeyen iki elbisenin arasında neden o kadar büyük fiyat farkı olduğunu açıklamak için biraz kumaş bilgisi yeterli. Örneğin; fiyatının uygun olması tafta kumaş söz elbisesi modellerinin tercih edilmesinde büyük rol oynar. Taftanın hem sentetik hem de ipek olanları vardır. Sentetik tafta fiyat olarak çok daha uygundur ama ipek tafta kadar rahat değildir.
Aynı şekilde tamamı pahalı bir dantel türü olan Fransız dantelinden oluşan bir abiye beğendiysen, bütçende söz elbisen için daha fazla pay ayırman gerektiğini bilmelisin. Ayrıca elbisenin özel dikim olup olmaması da fiyatını etkiliyor.

7-Söz Elbisesi Alabileceğin Yerler Nerelerdir?
Sana uygun, söz için elbise modelleri kafanda canlanmaya başladı. Peki sana uygun abiyeyi nereden bulacaksın? Tabiki Helin Abiyede...